Kurallar

ASYA LİG KURALLAR

1- FerYapı Asya Lig, 2022-2023 sezonunda   U18, U16, U15, U14, U13, U12, U11 ve U10 olmak üzere sekiz kategoride oynanır.
2- Maçlar tüm kategorilerde katılım sayılarına göre tek ya da çift grup olarak oynanır ve play-off sistemi bu sayılara göre belirlenir. (Katılım sayısına göre grup sayıları artabilir.)
3- Maçlar 4 periyod üzerinden 12 dakika, süre durmadan oynanır. Ancak uzun süreli sakatlık ve atışlı faullerde süre durdurulur. Ayrıca son periyodun son 1 dakikası süre yine durdurulur. Süper Minik maçlarında periyod sonlarında süre durmaz.
4- Maç programı, kulüplerin haftalık federasyon maçlarına göre komite tarafından görüşülerek ayarlanır. 2022-2023 sezonunda, TBF maçlarının dışında başka bir mazeret kabul edilmeyecektir.
Kulüpler maç programı oluşturulmadan (Cuma) en geç  2 gün önce (Çarşamba) geçerli mazeretlerini (vefat, hastalık, şehir dışı vb.) bildirerek her hangi bir karışıklık olmaması için yardımcı olurlar, mazeret bildirmeyen kulüplerin program açıklandıktan sonra tarih ve saat değişikliği isteği dikkate alınmaz. Önceki sezonlarda yaşanan keyfi ertelemeler kesinlikle kabul edilmeyecektir. Takımlar bu kuralı göze alarak lige katılacaklardır.
5- Maçlar Türkiye Basketbol Federasyonu hakemleri tarafından (2 orta, 2 masa) yönetilir.
6- Takımlar sahaya numaralı ve tek tip forma ve şort ile çıkmak zorundadır. Oyuncular değişik forma modelleri, t-shirt ya da başka renk malzeme ile sahaya çıkamazlar, çıksalar bile hakemler tarafından oyuna dahil edilmezler.
7- Takımlar maçlardan önce hakem masasına, maçta oynayacak oyuncuların TBF lisansları ya da nüfus cüzdanlarının aslı ile birlikte esame listelerini teslim etmek zorundadırlar. U18, U16 ve U15 takımlar sahaya minimum 7 maksimum 18 sporcu ile çıkabilirler. U14, U13, U12 ve U11 takımlar minimum 8, maksimum 18, U10, Süper Minik takımlar ise minimum 8 maksimum 20 sporcu ile sahaya çıkabilirler.   U12, U11 Miniklerde 8 sporcu ile maça çıkılırsa 2. Periyotta ilk 5 te oynayan en küçük 2 oyuncu oyunda olacaktır. 2. Periyoddaki  zorunlu değişme (sakatlık, 5.faul ve hakem kararı) ise bench’teki en küçük 3. oyuncu ile olacaktır. 8, 9 ve 10 oyuncu dışında sahaya çıkan takımlarda ise İlk 2 periyodda oynayan oyuncu da 3.periyodda oynayamayacaktır. 10 kişiden az gelen takımlardaki oyuncular küçük yaşa bakmaksızın 1 çeyrek oynayamaz. Ancak play offlarda takımlar sahaya minimum 10 sporcu ile çıkacaklardır.
8- Her kategoride 3 sayı kuralı geçerlidir. Maçlar U12 ve U11 Miniklerde 6, U10 Süper Minik kategorilerinde 5 numaralı toplarla oynanır. U18, U16, U15, U14 ve U13 kategorilerinde ise maçlar 7 numaralı top ile oynanır. Maç ve ısınma topları organizasyon komitesi tarafından temin edilecek, takımlar top getirmeyecektir.
9- U12, U11 ve U10 kategorilerinde ilk beş, ikinci beş ve sonra 3 ve 4. periyodlarda serbest değiştirme uygulanır. Maçlarda tüm oyuncular oynamak zorundadır. Bir takım 10 sporcudan fazla sayıda gelmiş ise tüm oyuncular mutlaka maç sonuna kadar oyuna girerler. 11 sporcu ve üzeri sayıda sahaya çıkan takımlar 1. ve 2. periyodlarda  5. dakikadan sonra oyuncu değiştirerek  8 oyuncu ile oynayabilir ve periyod sonuna kadar bu 8 oyuncu değişebilir. U18, U16, U15, U14, U13 takım maçlarında FIBA kuralları uygulanır.
10- Maçların berabere bitmesi halinde eşitlik bozuluncaya kadar 5’er dakikalık uzatma periyodları oynanır. Her uzatma periyodunda 1 mola hakkı vardır ve son 1 dakika oyun durdurularak oynanır.
11– Periyot aralarında ve devre arasında 2 dakika dinlenme süresi olacaktır.
12- Gençler (U18, 2005-2006), Yıldızlar (U16, 2007 – U15, 2008), Küçükler (U14, 2009 – U13, 2010), Minikler (U12, 2011 – U11, 2012), Süper Minikler (U10, 2013 ve altı) doğumlu sporculardan oluşur. Gençler kategorisinde 2004 doğumlu 1 kontenjan sahaya çıkabilir.

13- Takımlar maçlarda Genç (U18) , Yıldız (U16-U15) hariç, Küçük (U14-U13), Minik (U12-U11) ve Süper Minik (U10) kategorilerinde istedikleri kadar kız oyuncu oynatabilirler.
14-
Takımlar zamanında maçın oynanacağı salonda bulunmak durumundadırlar, maçın başlama saatinden sonra 10 dakika beklenir, bu süre içinde sahaya çıkmayan takım hükmen mağlup sayılır. Maçlara 2 kez çıkmayan takımlar fikstür dışında kalır ve ligden ihraç edilirler. Ligden ihraç edilen takımlara katılım bedeli iadesi yapılmaz.
15– Sporcuların sağlık kontrolleri üyesi bulundukları kulüplerin sorumluluğunda olacaktır. Maçlarda meydana gelebilecek sakatlık ve yaralanmalarda sporcuya ilk yardım için gerekli müdahale salonda bulunan sağlık personeli tarafından yapılacak ve ondan sonra sorumluluk kulübüne geçecektir. Daha sonra oluşacak her hangi bir olumsuzluktan Asya Lig Organizasyonu sorumlu tutulamaz.
16- Asya Lig’e katılan takımlar bulundukları kategori ve gruplarda sezon boyunca minimum 8 maksimum 12 maç oynarlar. Bazı özel durumlarda (play-off statüsü gereği) maç sayısı daha fazla olabilir. Lig sonunda tüm takımların birlikte olacağı bir kapanış töreni gerçekleştirilecek ve Asya Lig Organizasyonu tarafından bu törende dereceye giren takımlara kupaları, tüm sporculara madalyaları ve katılım belgeleri  verilir. Seremonide sadece ilk üç takım kupalarını ve madalyalarını almak üzere masaya davet edilir, diğer takımların madalya ve katılım belgeleri sıralarında koçları tarafından verilir.
17-
Süper Miniklerde (U10) sayı tutulmayacak ve maç kağıdı takımlara verilmeyecektir. Kulüpler kendi sosyal medyalarında veya her hangi bir sosyal medya ortamında maç sonucu ile ilgili kendileri ya da velilerinin tuttuğu skoru belirten bir haberi  paylaşmayacaktır. Bu kategoride de sahada 2 adet orta hakem ve masada 2 adet masa hakemi bulunacaktır.
18- Genç, yıldız ve küçükler kategorisinde takımlar sezon içerisinde herhangi bir zamanda başka kulüplerden transfer ettikleri en fazla iki oyuncuyu eğer 22 kişilik listelerinde yer var ise, play-off lar ya da derece maçları başlamadan önce takım listelerine ilave edip organizasyon komitesine beyan ederlerse oynatabilirler. Play-Off lar ya da derece maçları başladıktan sonra yaptıkları transferleri kulüpler Asya Lig Play-Off ya da derece maçlarında oynatamazlar. Bu kural minikler ve süper miniklerde geçerli değildir. Genç, yıldız ve küçükler kategorilerde sezon içinde transfer edilen oyuncuları kulüpler Asya Lig Play-Off ve derece maçlarında oynatamazlar. 22 kişilik listede adı olsa bile bir oyuncunun play off ya da derece maçlarında oynayabilmesi için normal sezon maçlarının en az 3 tanesinde oynaması gerekir.
19- Kulüpler 22 kişilik sporcu listelerinde yer var ise spor okullarına ya da kulüplerine yeni katılan oyuncuları sezon içinde her hangi bir kulüpte oynamamış ise her hangi bir tarihte listelerine yazıp organizasyon komitesini bilgilendirerek oynatabilirler.
20- Maçlarda takımlar Genç, yıldız ve küçükler kategorilerinde istedikleri gibi savunma ve baskılı savunma yapabilirler. Minik ve süper miniklerde baskılı savunma ve alan savunması yapılmaz.
21- Maçta diskalifiye olan ya da oyundan direkt atılan sporcu ya da antrenör ve idareci bir sonraki maçta hangi kategoride olursa olsun kulübünü temsilen sahaya çıkamayacaktır. Disiplin Kurulunun alacağı karara göre de cezası devam edecek veya sona erecektir. Ayrıca Disiplin Kurulu, alacağı karar ile uygunsuz davranan kulübü ya da takımı ligden diskalifiye edebilecektir.
Kurallara uymayarak  organizasyon komitesi tarafından ihraç edilen ya da kendi isteği ile lige devam etmeme kararı alan kulüplere hiç bir şekilde katılım bedeli iadesi yapılmayacak, kulüpler bu konu ile ilgili her hangi bir talepte bulunmayacaklardır.
22- Süper miniklerde oyuncu faulü tutulmayacak takım faulü 6 olarak kabul edilecektir.  Süper  miniklerde tam saha baskılı savunma yapılmayacaktır.

23- Bir kulüpte ya da okulun kulüp takımında oynayan oyuncu FerYapı Asya Lig’de bulunan diğer bir kulüpte oynayamaz. Yani bir oyuncu aynı anda iki farklı kulübün oyuncusu olamaz.
24- Bir kategoriye 2 takımla katılan kulüp, oyuncusunu iki takımda da (A-B) oynatamaz sadece bir veya iki üst kategoride oynatabilir.
25-
Kulüplerin katılım formlarında belirtmedikleri hiçbir antrenör, idareci, ayrıca arkadaş, veli ya da fotoğrafçı saha içine giremez ve takımla birlikte bench’te oturamaz. Kulüp yetkilileri bu konularda ısrarcı ve ricacı olamaz.
26-
Ligimizde bulunduğu kulüpte TBF lisansı bulunmayan oyuncular sezon içerisinde kulüp değiştirebilirler. Bunun için velisinin Asya Lig organizasyon komitesine bir dilekçe yazması yeterlidir.
27- Maçların oynanması sırasında saha içerisindeki antrenör yada idari kadro ile maçı izlemeye gelen seyirciler tarafından yapılacak sözlü ya da fiziki müdahalelerde hakemler ya da o günkü  Asya Lig Organizasyon görevlisi maçı tatil edebilir ya da sahayı boşaltabilir.
28-
Yukarıda yazılmayan kuralların dışında FIBA kuralları geçerli olacaktır.